Królewskie bieganie w Dobrzycy pod patronatem firmy FAMOT

Avatar photoIrena Kuczyńska20 maja 20239min
1-1.jpg
I Bieg Króla Władysława o Puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca zainaugurował Grand Prix Ziemi Pleszewskiej "Królewska Kareta".

 

Na cykl “Królewska kareta 2023” składają się cztery imprezy biegowe: Króla Władysława w Dobrzycy, Kazimierza Wielkiego w Choczu, Przemysława II w Pleszewie i Augusta II Mocnego  w Kościelnej Wsi.Głównym sponsorem Grand Prix Ziemi Pleszewskiej jest firma FAMOT Pleszew Sp z oo.

Więcej: Królewska kareta czyli biegowa lekcja historii

Ludzie FAMOT-u też biegli

Wśród 260 biegaczy, którzy wzięli udział w I Biegu Króla Władysława, byli maratończycy z Pleszewa m.in. Ryszard Krupiński – 77 – latek, znany z tego, że swoje urodziny czci przebiegnięciem tylu kilometrów, ile ma lat. Był Ryszard Andersz, Wiesław Szymański, byli też przedstawiciele głównego sponsora, czyli firmy FAMOT.

Czytaj też: Open House – czyli dni otwarte w firmie FAMOT

FAMOT team
FAMOT team
FAMOT team
Ryszard Krupiński – biegający senior z Pleszewa

 

Maryna i Mykoła z nagrodami i rekordami

Organizatorzy  przygotowali dwa dystanse, na  5 i na 10 km. Wystartowali z ulicy Nowej, biegli ulicą Ostrowską  w kierunku Izbiczna do  Koźmińca i z powrotem. Dystans 10 km wygrali zawodnicy z Ukrainy a dokładnie z Charkova – Maryna Nemchenko i Mykola Mevsha, który przed rokiem podczas Biegu im. St. Mikołajczyka, wygrał bieg na 5 km. Maryna i Mykoła ustanowili nowe rekordy trasy.

Ze zwycięzcami I Biegu Króla Władysława – z lewej wicestarosta Damian Szwedziak, z prawej burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak
Sergej i Alina

Nagrodzono też biegających mieszkańców gminy Dobrzyca: Sławomira Kulasa i Marlenę Kocaj, która w kategorii pań zajęła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Dystans pięciokilometrowy wygrali: Sergej Szewczenko i Alina Boszczuk. Jeśli chodzi o mieszkańców gminy Dobrzyca, najlepsi byli Agnieszka Szeląg i Nikodem Kot.

Przedszkolaki z Władkiem

Podczas gdy dorośli uczestniczyli w I Biegu Króla Władysława zwanego Warneńczykiem, któremu miasteczko Dobrzyca zawdzięcza prawa miejskie nadane w 1444 roku, najmłodsi czyli przedszkolacy stanęli na starcie Biegu Władka, natomiast młodzież wzięła udział w Biegach im. Stanisława Mikołajczyka pod patronatem Starosty Pleszewskiego Macieja Wasielewskiego.

Pół tysiąca biegaczy

W sumie w imprezie biegowej w Dobrzycy uczestniczyło prawie 500 osób – co z zadowoleniem podkreślał burmistrz Dobrzycy Jarosław Pietrzak, który przebiegł 5 – kilometrowy dystans. Posiłek dla biegaczy przygotowały panie z KGW.

Medale i nagrody

Dekoracja zwycięzców i wręczenie nagród odbyło się na schodach dobrzyckiego pałacu, gdzie mieściło się też biuro zawodów. Każdy uczestnik biegu otrzymał  medal stylizowany na kartę do gry, element pokerowej karety. W Dobrzycy na awersie był wizerunek Króla Władysława – rewers to element układanki tworzącej napis – “Królewska kareta”.

Z Augustem II Mocnym w Kościelnej Wsi

28 maja w Kościelnej Wsi w gm. Gołuchów odbędzie się Bieg Króla Augusta II Mocnego  Sasa w Kościelnej Wsi. To on w 1706 roku, z szablą w dłoni, uczestniczył w bitwie pod Kaliszem, która kończyła 21 – letnią Wielką Wojnę Północną, gdzie Szwedów pokonały sprzymierzone siły sasko – rosyjskie.

Z Kazimierzem Wielkim w Choczu

Na 3 września zaplanowano Bieg Kazimierza Wielkiego w Choczu. W historii
miasteczka odnotowano Chocz ,,jako gród książęcy nad Prosną, w którym ów władca wybudował zamek na wyspie rzecznej”.

Z Przemysławem II w Pleszewie

Ostatni bieg z cyklu „Królewska kareta” odbędzie się 17 września w Pleszewie. Na Bieg Przemysława tradycyjnie zjeżdża do miasta kilkuset biegaczy.  Start i meta w Rynku przy obelisku króla, który w 1283 roku wspomniał civitas Plessov czyli miasto Pleszew w dokumencie sądowym. Tu odbędzie się finał –  oprócz klasyfikacji oddzielnej przewidywana jest klasyfikacja wspólna dla tych, którzy ukończą wszystkie cztery biegi – mówi Mariusz Kurzajczyk – organizator biegu w Kościelnej Wsi.

Ekipa firmy FAMOT na I Biegu Króla Władysława w Dobrzycy

I Bieg Króla Władysława w Dobrzycy wystartował


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska