Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza na Noc Muzeów

Irena Kuczyńska18 maja 20225min
W najbliższą sobotę Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza na nocne zwiedzanie wystaw w Muzeum Leśnictwa. Ekspozycje stałe i czasowe czekają w Oficynie, Powozowni i Owczarni od godziny 16.00 do 24.00.
article.jpg

 

Atrakcją wieczoru w OKL w Gołuchowie będzie spotkanie z Jerzym Gnerowiczem – kolekcjonerem wszelkich przedmiotów związanych z pszczołami i miodem – autorem zbioru fraszek i bajek “O pszczole”.

Noc Muzeów w OKL w Gołuchowie
W Oficynie

Wystawę o tematyce pszczelarskiej Z kolekcji i Henryka Gnerowiczów,, można oglądać w Oficynie. Miłośnicy pszczół i smakosze miodu znajdą tu około 200 eksponatów przekazanych przez kolekcjonerów OKL-owi w depozyt. Ekspozycja zawiera m.in. 50 miodniczek, czyli naczyń używanych do podawania miodu na stół. Wyeksponowano też  49 butelek z miodem pitnym, pocztówki, grafiki, książki, plakaty.  Wśród nich najciekawszy nosi tytuł “Miód jest miodzio”.

Wystawa

Jerzy Gnerowicz będzie obecny w sobotę w OKL w Gołuchowie pomiędzy 18.00 a 20.00, opowie o swojej pasji i podpisze wydany przez OKL zbiór fraszek i bajek “O pszczole”. Książeczkę można kupić na miejscu w sklepie.

” O pszczole…”

Z pewnością pasjonatów fotografii zainteresuje  seria zdjęć autorstwa Rafała Łapińskiego pt. „Mieszkańcy lasu”. O wystawie:TUTAJ

W Powozowni
Wernisaż wystawy w OKL w Gołuchowie
Wernisaż wystawy

W Powozowni w OKL w Gołuchowie  czeka na uczestników Nocy Muzeów wystawa czasowa pt. “Las jako życie Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego”. Jest to opowieść o pierwotnych użytkownikach lasów karpackich – osadnikach wołoskich. Przybyli oni na tereny Rzeczpospolitej Polskiej w XVI wieku, z terenów dzisiejszej Rumunii i Mołdawii. Byli koczownikami i zajmowali się pasterstwem – tłumaczy Konrad Bul – komisarz wystawy. Eksponaty, znajdujące się  na tej wystawie, dotarły do Gołuchowa z muzealnych placówek Polski południowej.

Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem, Muzeum Miejskiego w Żywcu – Stary Zamek, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie, Muzeum Beskidzkiego im. Andrzeja Podżorskiego w Wiśle, oddział Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, zbiorów prywatnych

Pomysłodawcą i autorem scenariusza ekspozycji jest Jerzy Adamczewski. Aranżację wykonał zespół pracowników Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Będąc w Powozowni, niewątpliwie warto też obejrzeć malarstwo ukazujące przyrodę oczami artystów. I co ważne, są oni członkami Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców Nest-Art im. Ewy Dąbrowskiej.

Czytaj też: Pałac Żegocin zaprasza na Noc Muzeów