Rozpoczęli rok szkolny z perturbacjami – na Zielonej i w Lenartowicach

Irena Kuczyńska6 września 20228min
Nowy rok szkolny w dwóch szkołach w powiecie pleszewskim, rozpoczął się z niewielkimi perturbacjami.
302061350_478556534280693_5276026538863882135_n-1.jpg

Do Zespołu Szkół Technicznych w Pleszewie, gdzie przez rok trwał kapitalny remont budynku, nie dostarczono na czas mebli. W Zespole Szkół Publicznych w Lenartowicach trwa rozbudowa i pierwszy tydzień nauki odbywa się zdalnie…

Remont zakończony

W przypadku Zespołu Szkół Publicznych na Zielonej, modernizacja budynku z lat 60. przedłużała się, przesuwano kolejne terminy oddania jej do użytku.

Kapitalny remont ZST na Zielonej z poślizgiem
Szkoła na Zielonej z remontem na ostatniej prostej

W końcu kapitalny remont przeprowadzony nakładem 4 700 000 zł, z czego 85 procent kosztów kwalifikowanych pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, udało się zakończyć.

ZST – szkoła po remoncie ale szafki nie dojechały
Krzesła nie dojechały

Na wyposażenie powiat dołożył 1 500 000 zł. Wydawało się, że nowy rok szkolny rozpocznie się bez przeszkód.

Rozpoczęcie roku szkolnego w ZST na Zielonej
ZST na Zielonej – wizualizacja wystroju – na razie bez krzeseł


Remont się skończył, zaczyna się meblowanie.

Tymczasem nie dowieziono na czas krzeseł i szafek. W związku z czym 2 i 5 września na Zielonej były dni dyrektorskie czyli uczniowie mieli wolne.

W tym czasie – co potwierdził Radio Centrum Kalisz szef wydziału edukacji w starostwie powiatowym Sławomir Sobczyk, trwało poszukiwanie sprzętu. Do klas wstawiono stare ale jeszcze dobre siedziska,  400 krzeseł pożyczono. Od wtorku nauka ruszyła. Krzesełka będą wymieniane sukcesywnie. Natomiast firma dostarczająca meble, zostanie obciążona karami. Co potwierdził wicestarosta Damian Szwedziak.

Zdalne z powodu rozbudowy

Także uczniowie  szkoły podstawowej w Lenartowicach (gm. Pleszew) nie uczęszczają na zajęcia. Do końca tygodnia mają naukę zdalną – informuje Anna Bogacz – rzeczniczka UMiG Pleszew.

Szkoła Podstawowa w Lenartowicach – tak będzie po remoncie wizualizacja Wiekiera
Szkoła Podstawowa w Lenartowicach – tak będzie po remoncie wizualizacja Wiekiera

Przyczyną jest rozbudowa placówki o kolejne skrzydło i troska o bezpieczeństwo dzieci na tym etapie budowy. Potrwa ona do wiosny przyszłego roku. Kosztuje to 6 000 000 zł, z czego połowa to dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Czytaj też: Rozbudują szkołę w Lenartowicach