W sobotę już od rana, w sztabie Szlachetnej Paczki, który mieścił się w stołówce Szkoły Podstawowej nr 2, był spory ruch. Szlachetna Paczka łączy tych, którzy dają z tymi, którzy potrzebują.
Darczyńcy przywozili paczki, które wolontariusze odwozili do rodzin. Koło południa część paczek była odwieziona ale nadal pojawiali się darczyńcy. Jeden z nich przyjechał spod Poznania, bo tu znalazł rodzinę potrzebującą. Zuza i Mateusz przybyli do Pleszewa z Kalisza, żeby wspomóc rodziny z powiatu pleszewskiego znalezione w systemie.
Kod to jedna rodzina
Widziałam leżące na podłodze drzwi, była lodówka, pralka, rower i całe mnóstwo paczek różnej wielkości. A na nich kody – każdy kod to jedna rodzina. Wolontariusze ładowali je do samochodu a potem kolejno odwozili je rodzinom. Lider Szlachetnej Paczki w Powiecie Pleszewskim Paweł Kantek sprawdzał, czy wszystko odbywa się zgodnie z procedurą.
Film: TUTAJ
Paweł Kantek – nowym liderem Szlachetnej Paczki w Pleszewie
FILM TUTAJ
Darczyńcy z Pleszewa
Niestety, najwięcej darczyńców było spoza powiatu pleszewskiego. Wśród darczyńców był Bank Spółdzielczy w Pleszewie, Szkoła Podstawowa w Kowalewie, Przedszkole w Dobrzycy, Przedszkole Bajka w Pleszewie, Zespół Szkół Technicznych w Pleszewie i oddzielnie klasa III tżf. Jedna z uczennic nawet tapczan kupiła.
Film: TUTAJ
Wolontariusz
Na szczęście, dla wszystkich 20 rodzin z powiatu pleszewskiego, które znalazły się w systemie, wystarczyło darczyńców. Wystarczyło też wolontariuszy, którzy najpierw musieli poznać rodziny potrzebujące, zweryfikować dane a dzisiaj dopilnować, żeby w paczkach było to, czego potrzebujący najbardziej potrzebuje a nie np. jakieś stare niepotrzebne w domu przedmioty.
… bardzo ważny
Wśród wolontariuszy byli moi znajomi: lider Paweł Kantek – znany też z działalności w Fundacji Braed of Life, Jacek Mikuła – pedagog z Zespołu Szkół Technicznych, wolontariusz Szlachetnej Paczki od 12 lat. Jeden raz był w Jarocinie wolontariuszem, kiedy w Pleszewie nie udało się stworzyć sztabu. Zuzanna Masłowska – uczennica ZST – wolontariuszka w Lokalnym Centrum Wolontariatu i azylu dla zwierząt.
Aktywiści
Spotkałam też Zofię Wojtaszek działającą w Senioralnym Centrum Wolontariatu, w Kole Gospodyń Wiejskich w Kowalewie i dzisiaj po raz pierwszy w Szlachetnej Paczce. Zosia jest tu razem z synową Karoliną. Jest i Kacper Gomułka – działający w Szlachetnej Paczce – w tym roku jako lider regionalny dla kilku sztabów. I Jacek Dryjański – to on niedawno charytatywnie morsował przy Zajezdni Kultury.
Czytaj: Jacek Dryjański i jego charytatywne morsowanie
Trzynastu wspaniałych
To dzięki nim: Pawłowi, Jackowi, Kacprowi, Zofii, Karolinie, Zuzannie, Izabelli, Agnieszce, Sylwii, Marysi, Sandrze i Wiktorii i drugiemu Jackowi świat jest piękniejszy i wraca wiara w człowieka.