Unia dołożyła nie tylko do biblioteki

Avatar photoIrena Kuczyńska25 lipca 20195min
IMG_20190724_121430-800.jpg

5 300 000 złotych z funduszy unijnych  otrzymało Miasto i Gmina Pleszew na rewitalizację terenów pokolejowych, w tym budynku dworca,  do którego przeniesiono Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew oraz przyległego terenu pomiędzy ulicą Kolejową i Targową.

Pieniądze przyznał Pleszewowi Urząd Marszałkowski z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Część z nich jest zwrotem kosztów poniesionych przez MiG Pleszew na adaptację budynku dawnego dworca kolejowego na bibliotekę, którą otwarto w listopadzie 2018 roku.

Relacja z otwarcia biblioteki TUTAJ

1 500 000 złotych  zostanie zainwestowane w rewitalizację terenu przy  torach kolejki pomiędzy ulicą Kolejową i Targową, gdzie aktualnie jest nieutwardzony parking, a przy ulicy Ogrodowej rampy kolejowej z resztkami bocznicy kolejowej.

Powstanie tam jezdnia, zatoka autobusowa z wiatą, chodniki, ścieżki i miejsca n a wyeksponowanie zabytkowego składu kolejki wąskotorowej,  oświetlenie uliczne i parkowe, ławki, stojaki na rowery, nowe nasadzenia drzew, krzewów i bylin, wykonanie trawnika oraz Ten etap prac potrwa do października 2020 roku.

Szczegóły rewitalizacji TUTAJ

Umowę na środki unijne podpisała w bibliotece w Pleszewie Marzena Wodzińska – członek zarządu Województwa Wielkopolskiego oraz burmistrz Arkadiusz Ptak w obecności zastępcy burmistrza Andrzeja Jędruszka, dyrektorki Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie Elżbiety Mielcarek oraz szefa wydziału finansowego UMiG Pleszew.

Elżbieta Mielcarek podkreśliła, że po przenosinach biblioteki, wzrosła o 15 % liczba czytelników a o 13% ilość wypożyczonych książek. O 35% wzrosła liczba osób nawiedzających bibliotekę z racji organizowanych spotkań czy zajęć.

Biblioteka jest otwarta na potrzeby czytelników w różnym wieku. Oto link do artykułu o ofercie placówki na seniorów: TUTAJ

W planach jest otwarcie „biblioteki pod chmurką” czyli miejsca z leżakami i książkami w zasięgu ręki. Także w wakacje biblioteka nie zwalnia tempa aktywności: szczegóły wakacyjnej oferty TUTAJ

Gościa z województwa zaproszono też na przejażdżkę otwartym wagonikiem pleszewskiej ciuchci z Kowalewa do Pleszewa.

Szerzej na ten temat w kolejnym poście

RADIO CENTRUM


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska