Irena Kuczyńska
z radia centrum

Biblioteka przyjazna dla seniorów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew jest otwarta na potrzeby osób starszych oraz niepełnosprawnych.

Szerokie drzwi, podjazdy, winda, książki z dużymi literkami, audiobooki, konsultacje dotyczące obsługi komputera czy smartfona – to tylko niektóre udogodnienia i pomysły, które ułatwią osobie starszej korzystanie z nowoczesnej książnicy na dworcu kolejowym.

Duży odsetek czytelników stanowią osoby starsze. Wielu pleszewian, po przejściu na emeryturę wraca do czytania, zaniedbanego nieco w czasie aktywności zawodowej i rodzinnej.

Niektórzy po raz drugi sięgają do lektur szkolnych, inni szukają książek polecanych w prasie, jeszcze inni przychodzą, prosząc o radę bibliotekarki. Mogą też sami pomyszkować na półkach, korzystając z intuicyjnych tablic. Mogą wypożyczyć książki np. dla sąsiadki, która nie opuszcza domu.

Mając chore nogi, mogą wjechać na piętro do czytelni czasopism i w wygodnym fotelu, poczytać gazety, oszczędzając pieniądze z emerytury. Raz w miesiącu biblioteka organizuje dla seniorów szkolenia z obsługi komputera i smartfona.

Bibliotekarki założą pocztę meilową, konto na Facebooku, pokażą, jak zgrać z telefonu zdjęcia na komputer. Zawsze też porozmawiają z samotnym starszym człowiekiem, który czasem nie ma do kogo ust przez cały dzień otworzyć.

Więcej w artykule Babcia buszuje po bibliotece

Żródło: Radio Centrum

Skomentuj na Facebooku