365 dni Zuzanny Musielak – Rybak w bibliotece na dworcu

Avatar photoIrena Kuczyńska1 kwietnia 202221min
Zuzanna-Musielak-Rybak.jpg
Rok temu - 1 kwietnia 2021 roku Zuzanna Musielak - Rybak została dyrektorką Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. Potem było 365 pracowitych i aktywnych dni.

 

Kiedy w Prima Aprilis AD 2021 pleszewianka rozpoczynała pracę w bibliotece, trwała pandemia. Covid-19 zatrzymał ludzi w domach, nie było spotkań z czytelnikami. Był to czas dany mi na rozbieg, na poznanie zespołu, budowanie relacji – wspomina Zuzanna Musielak – Rybak.

Zuzanna Musielak – Rybak na początku swojej dyrektorskiej drogi

O swoich współpracownicach, rok temu, to były tylko panie, nowa dyrektor chciała wiedzieć jak najwięcej. W krótkim czasie udało się stworzyć fantastyczny – jej zdaniem – team. Z paniami z filii, było to prawie 20 osób.
W maju już pędziłyśmy razem tym naszym bibliotecznym wagonikiem i pędzimy dalej – mówi dyrektor Zuzanna Musielak – Rybak a oczy jej się śmieją. Uwielbia swoją pracę.

Dlaczego biblioteka?

No właśnie, dlaczego biblioteka. Przez 10 lat Zuzanna była dziennikarką a przez 5 lat szefową „Gazety Pleszewskiej” i portalu pleszew.naszemiasto.pl
I czuła, że trzeba coś w życiu zmienić. 10 lat w jednym miejscu, to – jej zdaniem i tak było dużo. A że „z kulturą było jej zawsze po drodze” postanowiła powalczyć o stanowisko dyrektorki Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie.
Na emeryturę przechodziła długoletnia szefowa książnicy Elżbieta Mielcarek.

Więcej: Zasłużona Elżbieta Mielcarek

Kiedy na stronach UMiG Pleszew pojawiło się ogłoszenie o konkursie, złożyła papiery, przekonała komisję do swojej wizji rozwoju biblioteki i 1 kwietnia była już w budynku dawnego dworca przy Kolejowej 1.

W bibliotece jak w domu

Po miesiącu Zuzanna Musielak – Rybak  czuła się w nowym miejscu pracy jak w domu. I zaplanowała, że zrobi wszystko aby i pleszewianie czuli się tu podobnie.  Bibliotekarki wyruszyły więc w miasto, pytać mieszkańców, jakie mają oczekiwania od biblioteki, na jakie spotkania by przyszli, co chcieliby tu robić poza wypożyczaniem książek. Przeprowadzono też ankietę wśród czytelników. Jej wyniki stały się inspiracją do działania. Okazuje się, że pleszewianie chcą więcej wiedzieć o swoim regionie. Odpowiedzią na to jest wykład Dominiki Nowak z Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie

Zaproszenie na wykład

Sygnalizowano też potrzebę warsztatów rękodzieła. Stąd Stacja Manufaktura i warsztaty np. makramy.

Warsztaty makramy w ramach Stacji Manufaktura w bibliotece

Pleszewianie, zapytani, skąd czerpią wiedzę o tym co się dzieje w książnicy, odpowiadają: od znajomej, od koleżanki. Czyli chodzi o marketing szeptany.

W związku z tym, że nie wszystko wiem, mimo iż profil biblioteki na Facebooku   jest na czele listy moich ulubionych, postanowiłam w dalszej części artykułu, oddać głos Zuzannie Musielak – Rybak. Poprosiłam ją o wybranie 10 bibliotecznych hitów.

1. Biblioteka – trzecie ważne miejsce

Bez wątpienia, to jest hit naczelny – po miejscu pracy, domu – biblioteka jest tym trzecim miejscem, gdzie możesz czuć się u siebie. Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, wystawy, prezentacje, spotkania, nie tylko spektakularne – podkreśla dyrektorka  biblioteki. Takim pomysłem pleszewianina była wystawa przedmiotów z PRL-u.

Wystawa eksponatów z czasów PRL-u kolekcjonera Adama Kuchty w bibliotece

Z Adamem Kuchtą podróż do PRL-u w czytelni

Uważa, że codzienność też musi i może  być fajna. W czytelni na piętrze każdy może poczytać ulubione czasopisma, pobuszować po internecie, każdy też może napić się tu kawy czy herbaty. Gabinet dyrektorki nigdy nie jest zamknięty. A na wejściu pojawiają się sezonowe dekoracje, w których można sobie robić pamiątkowe fotki. Od dzisiaj wiosenne.

Zaproszenie na fotkę w wiosennym anturażu
2. Kluby – od stacji kobiet do pstrykaczy

Zuzanna przyznaje, że niektóre kluby w bibliotece istnieją od dawna m. in. Dyskusyjny Klub Książki

Dyskusyjny Klub Książki w bibliotece w Pleszewie

czy Lokalni Pstrykacze PPL ale są też nowe. W nawiązaniu do miejsca nazwano je stacjami. I tak jest Stacja Aktywnych Rodziców, Stacja Kobiet, Stacja Manufaktura  (rękodzielnictwo) czy Biblioteczne Gadu Gadu, gdzie przy kawie można porozmawiać o najnowszych wydarzeniach kulturalnych  nie tylko w Pleszewie. Wracając do lokalnych pstrykaczy – w ten klub, który niedawno obchodził okrągłe urodziny, biblioteka inwestuje najbardziej kupując sprzęt czy zapraszając na warsztaty fachowców od fotografowania.

Klub Lokalni pstrykacze PPL w Bibliotece Publicznej MiG Pleszew obchodził 3. urodziny

Zdjęcia pstrykaczy to dokumenty życia miasta Pleszewa, członkowie klubu bywają na wszystkich pleszewskich wydarzeniach – dodaje z uznaniem Zuzanna. Zdjęcia pasjonatów fotografii na bieżąco można oglądać na Facebooku TUTAJ

Czytaj  Lokalni pstrykacze od 3 lat fotografują Pleszew

3. Diagnoza preferencji czytelników

Ponieważ  o tym pomyśle pleszewskich bibliotekarek pisałam wyżej, teraz dodam tylko, że był on wartościowy. Zaowocował wzrostem liczby czytelników, wypożyczeń, uczestników spotkań z pisarzami, poetami, aktorami, reportażystami. Wszystkie spotkania cieszą się zainteresowaniem czytelników. Bez wątpienia, z bogatej oferty biblioteki każdy może wybrać coś dla siebie.

4. Rowerowy Ekokurier

Z pewnością w lecie, zwłaszcza w czasie pandemii, widzieliście na mieście rower z bibliotekarką na siodełku. Trzy panie – zostały przeszkolone w zakresie bezpiecznego poruszania się po mieście i rozwoziły czytelnikom książki.

Rowerowy Ekokurier biblioteki

Zuzanna Musielak – Rybak podkreśla, że w czasie pandemii bibliotekarki rozwożące książki, były czasem jedynymi gośćmi w mieszkaniach seniorów. Ta usługa wpisuje się wizję  Kompaktowy Pleszew – Miasto 15 minut.

O książkach z biblioteki z dostawą do domu TUTAJ

5. Biblioteka z gwiazdami

Godny uwagi jest fakt, że wybór gwiazd, które bywają zapraszane do biblioteki, wynika z diagnozy (hit 3). W ciągu ostatniego roku bibliotekę odwiedziły takie osobowości jak: Olga Bończyk, Agnieszka Cegielska, Katarzyna Zdanowicz, Karol Wójcicki, Henryk Czich, Ałbena Grabowska

Katarzyna Zdanowicz w Pleszewie
Autorka „Stulecia Winnych” odwiedziła Pleszew

O tym, że nie jesteśmy zaściankiem, świadczyć może fakt, że nie boimy się spotkań z reportażystami takimi jak Filip Springer  czy Justyna Kopińska  
podkreśla Zuzanna Musielak – Rybak. Ponieważ w tym roku czytelnicy pytali o spotkanie z Bogusławem Wołoszańskim.  Odwiedzi bibliotekę 26 kwietnia.

Bogusław Wołoszański w Pleszewie
6. Katarzyna Nosowska – hit marzenie!

Zuzanna Musielak – Rybak mówi, że zaproszenie do Pleszewa Katarzyny Nosowskiej–  felietonistki, piosenkarki, kompozytorki, osobowości, laureatki Paszportów „Polityki” było spełnieniem jej osobistego marzenia.

Katarzyna Nosowska w Pleszewie – w rozmowie z Zuzanną Musielak – Rybak
Kasia Nosowska, Zuzanna Musielak – Rybak, Magdalena Jędraszak, Anna Ciesiółka, Izabela Wegner

Kolejnym marzeniem, bo czym by było życie bez marzeń, jest zaproszenie do Pleszewa noblistki Olgi Tokarczuk

7. Biblioteka w plenerze

Niewątpliwie to jest hit. Biblioteka wychodzi z czterech ścian, żeby być jeszcze bliżej ludzi. I nikt nie ma problemu z tym, że spotkanie z poetką  Aldoną Jańczak,
ks. Marcinem Walczakiem – autorem kryminału „Degustator” , poetą – reżyserem Pawłem Sarbinowskim  odbywa się na rynku w Pubie Piwnica w Pleszewie.
Tam, gdzie ludzie zwykle spotykają się, żeby wypić szklaneczkę piwa.

Aldona Jańczak i Zuzanna Musielak – Rybak w rozmowie o wierszach Aldony w Pubie Piwnica w Pleszewie
Ks. Marcin Walczak i promocja jego książki „Degustator”

Na czas spotkania pub stał się kawiarenką literacką.  Dla niektórych osób było to pierwsze spotkanie z biblioteką – podkreśla Zuzanna Musielak – Rybak. Bezsprzecznie nowością był też pokaz mody alternatywnej na peronie z udziałem pleszewianek w charakterze modelek.

Pokaz niezwykłych strojów  na peronie przed biblioteką
Pokaz niezwykłych strojów na peronie przed biblioteką

Czytaj też: Niezwykły pokaz niezwykłych strojów na dworcu
Aldona Jańczak i jej wiersze inspirowane życiem

8. Biblioteczne projekty

Z pewnością bez projektów nie byłoby tak różnorodnej działalności, chociaż jak mówi pani dyrektor, miasto na kulturze nie oszczędza. W 2021 roku na projekty Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew pozyskała z różnych źródeł w tym z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 180 000 złotych. W tym jest realizowany właśnie przez książnicę, rozpisany na dwa lata projekt projekt Blisko który opiewa na 130 000 złotych„. Z tych pieniędzy finansowana jest działalność klubów, spotkania integracyjne, szkolenia dla bibliotekarzy, Biblioteczna Akademia Rozmaitości

Spotkanie integracyjne bibliotekarzy i osób współpracujących z Zuzanną Musielak – Rybak

W tym roku, do marca, z projektu pozyskano 75 000 zł. Z pewnością z tych pieniędzy powstała  oferta biblioteki dla dużych i małych TUTAJ

9. Program Rozwoju Bibliotek

Dla Zuzanny Musielak – Rybak jest to niewątpliwy hit bo daje siły i generuje nowe pomysły  oraz inspiracje. Godny uwagi jest fakt, że zakłada współpracę bibliotek. Na szkoleniach bibliotekarze uczą się promowania swoich działań, diagnozowania potrzeb czytelniczych, budowania wizji. Zaś dyrektorkę Program Rozwoju Bibliotek uczy przywództwa, budowania zespołu w oparciu o kompetencje. I co jest istotne – do programu wybrano te biblioteki, które przygotowały najlepszy plan pracy. Bycie w programie daje też prestiż – podkreśla dyrektor Zuzanna.

Spotkanie bibliotekarek w Samorządowej Bibliotece Publicznej w Kępnie
10. Mój zespół

Wszystko jest ważne ale ludzie przede wszystkim – uważa dyrektorka książnicy. Jest pod wrażeniem kompetencji i zaangażowania pracowników biblioteki. Wykonała niewiele ruchów personalnych, wykorzystuje naturalne predyspozycje pracowników, dzięki czemu każdy robi to co potrafi najlepiej. Mam w bibliotece grono fantastycznych ludzi, mogę na nich polegać i odwrotnie – zapewnia Zuzanna Musielak – Rybak.

Zuzanna Musielak Rybak , Anna Ciesiółka, Paulina Marciniak, Ewa Gutowska
Integracyjne ognisko w Zawidowicach
Po roku

Reasumując, szefowa pleszewskiej książnicy uważa, że jej decyzja sprzed roku była trafna. Jedna z najlepszych w moim życiu. Do pracy idę z radością. Wzrosła liczba czytelników, uczestników wydarzeń organizowanych przez bibliotekę na zasadzie: przychodzi pani i przyprowadza koleżankę. No i wypożyczenia – w marcu 2022 roku było ich ponad 7000. Wpływ na to pewnie mają też nowinki wprowadzone w wypożyczalni: półka dla panów, pólka Diuny, półka Wiedźmina, świąteczna półka, półki młodzieżowe z siedziskami – na skrawku wypożyczalni dla dorosłych.

Półka z książkami o dużych literach
Książki z Netflixa i historie wojenne
Dozwolone od lat 18
Wypożyczalnia – pierwsze wrażenie –

Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska