Pleszew nagrodzony za szukanie zalet życia poza metropolią

Irena Kuczyńska30 maja 20233min
W konkursie Serwisu  Samorządowego PAP na najbardziej innowacyjną gminę miejsko - wiejską Pleszew zdobył pierwsze miejsce w Polsce.
Izabela-swiatek-odbiera-statuetke-1.jpg

Kapituła konkursu, w którym uczestniczyły 244 samorządy, doceniła wdrożoną w Pleszewie ideę miasta kompaktowego czyli 15 – minutowego. Pleszew nagrodzony został statuetką

Zalety życia na prowincji

Idea miasta kompaktowego czyli 15 – minutowego, którą Pleszew wdraża od 2020 roku, jest  innowacją na skalę Polski.  Zastępca  burmistrza Izabela Świątek, która podczas gali w stolicy statuetkę odbierała, podkreśliła, że Pleszew “przestał się wstydzić swojej małomiasteczkowości, wręcz przeciwnie zaczął szukać zalet życia “poza metropolią”. Chodzi o to, żeby wszystko co potrzebne, było dostępne w ciągu 15 minut od miejsca zamieszkania – pieszo, rowerem czy komunikacją miejską.

Kolejne linie busów PL w Pleszewie

Nowe ścieżki rowerowe na deptaku i nie tylko

Wszędzie blisko

W związku z tym zainwestowano w busy miejskie, które dowożą do najważniejszych instytucji a ich sieć będzie rozwijana. Opracowano  sieć ścieżek rowerowych, z których wiele już powstało i w planach są kolejne. Żeby zapobiec “rozlewaniu się miasta”,  Pleszew buduje mieszkania, także pod wynajem w ścisłym centrum, na miejscu wyburzonych domów, bądź zagospodarowuje na lokale mieszkalne, stare kamienice. W centrum miasta, lub na trasie busów, jest Zajezdnia Kultury w Pleszewie, biblioteka, Muzeum Regionalne, kino,  nowoczesne obiekty sportowe i rekreacyjne, cmentarze, ogródki działkowe, szpital, przychodnie. W planach jest ograniczenia ruchu w ścisłym centrum Pleszewa.

Czytaj: Był dom uciech, były biura, będą lokale na wynajem

Idea rozwoju miasta

Bo kompaktowość to proces – to idea rozwoju miasta Pleszewa na kolejne lata. I sygnał dla potencjalnych mieszkańców i inwestorów, że Pleszew jest alternatywą dla dużych aglomeracji miejskich.