Irena Kuczyńska
Pleszewianie

Pleszew harcerzy

Ponad 300 harcerzy weźmie udział w Dniu Braterstwa Braci Skautowej w Pleszewie, który 22 lutego organizują harcerze pleszewscy pod hasłem „Od braterstwa do wolności”.

W tym roku harcerskie święto upamiętniające dzień urodzin twórcy skautingu Badena Powella i jego żony Olaf, wpisuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości a pleszewscy harcerze do wspólnego świętowania zaprosili harcerzy z Kalisza i z Nowych Skalmierzyc.

W najbliższy czwartek grupy harcerzy będzie można spotkać w różnych miejscach, chociaż wszystko rozpocznie się i zakończy w Zespole Szkół Publicznych nr 1 – zapowiada hm Sławomira Madalińska – komendantka pleszewskich harcerzy Podkreśla, że urozmaicony i bogaty program wymyślili nasi pleszewscy druhowie.

Hm Sławomira Madalińska - komendantka pleszewskich harcerzy i hm Zdzisław Drążewski

To na boisku Jedynki o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysty apel, po którym rozpocznie się historyczna gra pod hasłem „Od braterstwa do wolności”.

O 11.00  harcerze wyruszą na trasę. Stuosobowa grupa wyruszy kolejką do stacji w Kowalewie, gdzie na budynku dworca znajduje się tablica upamiętniająca przejazd  Józefa Piłsudskiego z Warszawy do Poznania, 25 X 1919 roku.

 Tablicę ufundowali członkowie ogniska Kolejowego Przysposobienia Wojskowego w 1934 roku. W 1939 roku zniknęła. Przeleżała w prywatnym domu do 1989 roku, kiedy to staraniem liderów pleszewskiej "Solidarności", znów pojawiła się na dawnym miejscu.

Po złożeniu kwiatów, harcerze wrócą ciuchcią do miasta aby potem w starej parowozowni (tej samej, która wkrótce będzie przerobiona na Dom Kultury) obejrzeć fragmenty filmu Wołoszańskiego „Chwała zwycięzcom”. Tej grupie towarzyszyć będzie Weronika Mann i Norbert Rybarczyk.

Inna stuosobowa grupa uda się do starej kręgielni w Domu Rzemiosła, gdzie zostanie rozegrany mecz w kręgle. Potem harcerze przejdą do Muzeum Regionalnego, gdzie poznają historię harcerstwa w Polsce, które też przygotowuje się do setnych urodzin, podobnie jak Polska.

Hm Madalińska mówi, że w muzeum harcerze będą mogli obejrzeć dokumenty, zdjęcia, przedmioty związane z historią harcerstwa w Pleszewie. I tę grupę pilotować będą dwie druhny Wiktoria Stefanek i Julia Tanaś.

Kolejna ekipa odwiedzi Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew, gdzie goście dowiedzą się o tym, co wydarzyło się w Pleszewie po roku 1919. Będzie też zabawa z wielkopolską gwarą. Starsi harcerze otrzymają tekst pisany „po naszymu” a młodsi będą musieli  nazywać „po naszymu” np. części ciała. I za tę część gry historycznej odpowiada Klaudia Kuś i Szymon Mielcarek.

I jeszcze dwie pleszewskie miejscówki będą na trasie gry: Dom Kultury i pokaz ratownictwa medycznego pod kierunkiem ratowników Katarzyny Wieczorek i Grzegorza Grytki oraz remiza Ochotniczej Straży Pożarnej i zajęcia z rozwijania węży strażackich, biegu w kaskach. A nadzorować to będzie Jan Owczarczak.

Na godzinę 14.00 wszyscy mają przybyć do Jedynki, gdzie czekać będzie gar zupy pomidorowej z makaronem i kiełbasa z kotła na gorąco … ale też kolejne zadania – wypisywanie kartek pocztowych – wykonanych przez Magdę Nowaczyk – do zaprzyjaźnionych środowisk skautowych na całym świecie. Hm Madalińska zapewnia, że każda drużyna takiego partnera ma.

Okolicznościowa pieczątka będzie przystawiona na każdej kartce oraz na zakładkach do książek, które narysowała Magda Nowaczyk a otrzymają je uczestnicy gry historycznej.

Dzień Braterstwa Braci Skautowej odbywa się w Pleszewie co trzy lata. Za rok pleszewianie pojadą na spotkanie do Kalisza, za dwa lata do Nowych Skalmierzyc. – DBBS odbywa się zawsze 22 lutego, żeby dobrze tę datę zapamiętać, a 22 każdego miesiąca jest dla pleszewskich harcerzy dniem mundurowym. Zakładają do szkoły mundurki, robią sobie zdjęcia – podkreśla druhna komendantka.

Pieniądze na zorganizowanie imprezy pochodzą ze składki zadaniowej, którą płaci każdy uczestnik Dnia Braterstwa Braci Skautowej. Jest to 5 zł dla pleszewian, 7 zł dla gości, które się wpłaca na konto hufca. Jeśli zabraknie, dokłada się z 1%, które na pleszewskich harcerzy można przekazać przy rozliczaniu podatku. Za 2016 rok było to 2000 zł.

Po obiedzie projekt integracyjny – losowo utworzone grupy, z przygotowanych materiałów, będą musiały w ciągu godziny stworzyć projekt braterstwa dla wybranego państwa.

Julia Kałużna i Patrycja Przodaszek – realizując ideę braterstwa odniosą zebrane upominki dla dzieci, które się leczą w pleszewskim szpitalu.  Będą to  nowe zabawki z atestem, kredki, gry, kolorowanki  z kartką z życzeniami powrotu do zdrowia – podkreśla hm Sławomira Madalińska.

Na koniec ognisko na boisku i krąg oraz skautowa lilijka dla tych wszystkich, którzy harcerzom pomagają. Węzeł płaski na lilijce jest symbolem braterstwa na świecie.

Komendantka Związku Drużyn ZHP w Pleszewie z entuzjazmem  opowiada o tym, co się będzie działo  w czwartek 22 lutego w Pleszewie. Podkreśla zaangażowanie młodej kadry, a są to głównie uczniowie i studenci.

A ja przypominam skład pleszewskiej komendy: Sławomira Madalińska i jej zastępcy: Dominika Banaszyńska, Roksana Ryfa, Damian Teresiak – koordynator „szarej trzynastki” czyli kręgu sympatyków, na których zawsze można liczyć.

W czwartkowej imprezie udział weźmie około 300 osób. Nowe Skalmierzyce przyjadą do Pleszewa prosto z zimowiska.

Źródło:http://www.rc.fm/news/pleszew-pleszew-harcerzy.html

O pleszewskich harcerzach czytaj w tym linku:http://irenakuczynska.pl/pleszewscy-harcerze-kochaja-pleszew-a-miasto-kocha/

A oto kilka archiwalnych zdjęć z profilu https://www.facebook.com/ZDPleszew/

Skomentuj na Facebooku