Irena Kuczyńska
z radia centrum

Pleszew zbiera na pomnik powstańca

Setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pleszewianie chcą uczcić pomnikiem powstańca, który jesienią zostanie odsłonięty na pleszewskim rynku.

Muzeum Regionalne prowadzi zbiórkę pieniędzy na pomnik. Dotąd zebrano ponad 5 000 złotych – powiedział radiu Centrum Adam Staszak – dyrektor muzeum.

Ta kwota oczywiście na pomnik nie wystarczy. Jego koszt oszacowano na 80 000 złotych i tyle na ten cel zabezpieczono w budżecie miasta i gminy.

Jednak zgodnie z założeniem Komitetu Honorowego Obchodów 100 – lecia Powstania Wielkopolskiego, pomnik powinni ufundować mieszkańcy Pleszewa i powiatu pleszewskiego.

Można wpłacać pieniądze na subkonto utworzone przez Muzeum Regionalne. Gotowe druki znajdują się w bibliotece, w muzeum, w ratuszu. Projekt pomnika wmontowanego w płytę rynku, stworzył Grzegorz Godawa.

Przedstawia on powstańca odchodzącego na wojnę i jego małego syna, który wręcza ojcu ryngraf.

Wszystko to wieńczyć ma napis na tablicy zamocowanej w stylizowanej płycie bruku: „Nikt im iść nie kazał… poszli – bo tak chcieli” – z pieśni Edwarda Słonińskiego oraz „Pleszewianom walczącym w zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim Mieszkańcy Ziemi Pleszewskiej 1918 – 2018.

Dla przypomnienia podajemy konto, na które można nadal wpłacać pieniądze na pomnik: €žMuzeum Regionalne w Pleszewie: BS Pleszew nr konta 23 8407 0003 0019 1375 2000 0008 z dopiskiem €žZbiórka na budowę™ pomnika z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego€
Skomentuj na Facebooku