Wydarzenia roku 2018

Avatar photoIrena Kuczyńska3 stycznia 201938min

Nowy burmistrz, nowa biblioteka, nowa Sala Koncertowa, nowy Plac Powstańców Wielkopolskich, rozbudowany Famot, nowy Dom Chłopaków w Broniszewicach, nowatorskie operacje w pleszewskim szpitalu,  nowy pomnik Powstania Wielkopolskiego, Izabella dla Muzeum Ziemiaństwa, 125 – lecie Ordynacji Książąt Czartoryskich,  nowy proboszcz u św. Floriana, pożegnanie proboszcza u Najświętszego Zbawiciela Senioralne Centrum Wolontariatu, sprzedany pałac i park w Taczanowie,  zlikwidowany klub Hades – to tylko niektóre z wydarzeń roku 2018, opisanych na moim blogu.

Każde wydarzenie jest krótko zasygnalizowane i  wzbogacone zdjęciem. Przy każdym znajduje się link do relacji zamieszczonej na  blogu. Jest to mój subiektywny przegląd wydarzeń, w których uczestniczyłam lub zostałam zawiadomiona. Czytajcie, przeżywajcie raz jeszcze…

Styczeń
5 milionów miłości
W  Nowy Rok 2018 weszliśmy z fantastyczną informacją z Broniszewic. Siostry Dominikanki
6 stycznia ogłosiły, że udało się zgromadzić na koncie 5 000 000 złotych  na budowę Domu Chłopaków . Dominikanki dziękują i proszą o dalszą ofiarność, bo dom trzeba nie tylko wybudować ale i wyposażyć.

Adamek już nie chce
Marian Adamek, po 21 latach bycia burmistrzem Pleszewa,19 stycznia  zapowiada dziennikarzom, że nie wystartuje w kolejnych wyborach. Marian Adamek został burmistrzem 25 września 1997 roku w wyniku głosowania Rady Miejskiej. Potem wygrywał wszystkie kolejne wybory, także te bezpośrednie. Tylko w 2002 roku była II tura. Trzy razy wygrywał w I turze.

I po Hadesie
Słynny Klub Hades  w Pleszewie przechodzi do historii. Ostatnia sobota stycznia była  ostatnim dniem otwarcia kultowego pleszewskiego pubu, który na rogu Hallera i Marszewskiej funkcjonował od 1 maja 1991 roku.

Zasłużona Irena
24 stycznia podczas Gali Noworocznej wręczono mi, przyznany przez Radę Miejską 13 XII 2017 roku, tytuł Zasłużonej dla Rozwoju Miasta i Gminy Pleszew. Takich tytułów dotychczas przyznano 49, w tym zaledwie 5 kobietom.

Pleszewianie 2017
Podczas Gali Noworocznej wręczono tytuły Pleszewian Roku 2017 : Pleszewianina Roku 2017 – Ireneuszowi Stefaniakowi – kierownikowi schroniska dla  bezdomnych Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta, Rzemieślnika Roku 2017 Markowi Żarnowskiemu, Rolnika/Ogrodnika Roku Dariuszowi Dobrychłopowi, Biznesmena Roku 2017 Andrzejowi Stankowi.

Luty
Pionierzy w szpitalu
W lutym w Pleszewskim Centrum Medycznym na oddziale chirurgii onkologicznej  przeprowadzono pionierską operację rekonstrukcji i plastyki piersi po mastektomii, pierwszy taki zabieg w południowej Wielkopolsce. W zabiegu pod kierunkiem prof. Dawida Murawy uczestniczyli pleszewscy lekarze Piotr Przybył i Leszek Kaczmarek.

Taczanów sprzedany
Spadkobiercom rodziny Taczanowskich z Taczanowa udało się sprzedać park i pałac odzyskany po 13 latach starań. Nowi właściciele kupili pałac, park i kaplicę z grobowcami.

Zasłużony Małyszko
Stanisław Małyszko – autor monografii kilku miejscowości w gminie Gołuchów został uhonorowany tytułem „Zasłużonego dla Gminy Gołuchów”. Stanisław Małyszko aktualnie pracuje nad monografią wsi skupionych wokół kościoła w Kucharach. Szczegóły TUTAJ

Marzec
Polichromie odkryte w Czerminie
Podczas prac konserwatorskich w kościele św. Jakuba w Czerminie odsłonięto polichromie ukryte pod wieloma warstwami farb. Z dotacji unijnej kościoły w diecezji kaliskiej odzyskują swój pierwotny blask. Jednym z nich jest kościół w Czerminie.

Teatr Prawie Wielki
W Niedzielę Palmową Teatr Prawie Wielki z Kowalewa wystawił na pleszewskim rynku spektakl Pasja oczami Marii Magdaleny. Było to możliwe dzięki wsparciu finansowemu w ramach  Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok.Odchodzi niepokonany
Radny Marian Suska z Kuczkowa ogłosił, że po 20 latach  bycia radnym miejskim, rezygnuje z dalszej działalności i kandydowania. Na odchodnym postanowił zrobić prezent – ufundował dla parafii sztandar Matki Boskiej Kuczkowskiej. Szczegóły:TUTAJ

Kwiecień
Kasa na kolegiatę
450 000 złotych z Funduszu Kościelnego otrzymało Stowarzyszenie „Ratujemy naszą kolegiatę”w Choczu na elewację i malowanie  budynku.

Upamiętnili ks. Edwarda Skowrońskiego
W parafii Najświętszego Zbawiciela upamiętniono pierwszego administratora parafii ks. Edwarda Skowrońskiego, który w 1966 roku zaczął tworzenie parafii w poewangelickim kościele. Akcja Katolicka urządziła wystawę a w kościele odsłonięto tablicę pamiątkową.

Tydzień Obywatelski
Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich zorganizowało kolejny Tydzień Obywatelski . Po raz pierwszy zaistnieli starsi mieszkańcy Pleszewa i powiatu w ramach Senioralnego Centrum Wolontariatu. Spotkali się w kawiarence obywatelskiej. Odbyli z dyrektorem Muzeum Regionalnego historyczny spacer po „pruskim centrum Pleszewa”.

Maj
Wystąpili i zachwycili
3 maja w kościele Ścięcia św. Jana Chrzciciela odbył się Koncert Muzyki Kameralnej „Pleszewskie Korzenie” z udziałem artystów wywodzących się z Pleszewa i powiatu: Marii Rutkowskiej, Katarzyny Zawady, Dagmary Winnowicz, Jakuba Pankowiaka i Adriana Furmankiewicza.  Szczegóły i fotoreportaż

Platany Wolności
15 platanów posadzono przy Placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie. Mają być ozdobą rewitalizowanego placu i upamiętnieniem setnej rocznicy odzyskania niepodległości i wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Platany Wolności  podarowało miastu Nadleśnictwo Taczanów.

Izabella dla Muzeum Ziemiaństwa
Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy nagrodzone. Marszałek Województwa Wielkopolskiego wręczył nagrody„Izabella 2017”  przyznawane muzeom za działalność wystawienniczą,  edukacyjną, promocyjną i marketingowa,  naukową i wydawnicza oraz konserwację, ochronę dziedzictwa kultury i inwestycje.

SOR większy i nowocześniejszy
Przelotowe garaże, przeszklone ściany, nowy sprzęt, wyremontowana droga dojazdowa do lądowiska – tak wygląda rozbudowany i zmodernizowany Szpitalny Oddział Ratunkowy  przy Pleszewskim Centrum Medycznym w Pleszewie. Koszt 4 000 000 złotych.

Wilk w lesie pod Choczem?
Mieszkaniec Pleszewa, spacerując z aparatem fotograficznym, po lasach w okolicach Chocza, natknął się na wilka. Ponieważ nie wpadł w panikę, zachował spokój i powoli się wycofał, zwierzę po chwili zniknęło w gęstwinie lasu. Czy to mógł być wilk, a jeśli tak, to skąd mógł się tu wziąć? Odpowiedzi na to pytanie szukaliśmy u nadleśniczego zaprzyjaźnionego. Szczegóły tutaj

Czerwiec
Królowa Kurkowa
Jagoda Żychlewicz została Królem Kurkowym 2017 Kurkowego  Bractwa Strzeleckiego w Pleszewie. Jest to piąty tytuł królewski pleszewianki ale pierwszy tej rangi. Jagoda jest pierwszym królem kurkowym w spódnicy w dziejach pleszewskiego KBS. Intronizacja odbyła się podczas Dni Pleszewa.

125 lat Ordynacji Książąt Czartoryskich
9 czerwca  w Muzeum Narodowym w Poznaniu otwarto wystawę zbiorów z z kolekcji Izabeli z Czartoryskich Działyńskiej  – jednej z najwybitniejszych kolekcjonerek II połowy XIX wieku na ziemiach polskich. Po wystawie oprowadzała pleszewianka Paulina Vogt Wawrzyniak – kierownik MN Zamku Czartoryskich w Gołuchowie.

Studnia z historią o miłości
Podczas modernizacji Placu Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie odkryto kamienną studnię, która mieć może nawet 300 lat. Studnia została zabezpieczona i będzie zbadana. Pleszewianie kojarzą studnię z historią o nieszczęśliwej miłości.

Lipiec
Nowy proboszcz u św. Floriana
Od 1 lipca proboszczem parafii św. Floriana w Pleszewie został ks. kanonik Krzysztof Guziałek. Dotychczasowy proboszcz ks. kanonik Tadeusz Pietrzak został w parafii jako rezydent. Nowy proboszcz ma zbudować w parafii nową plebanię.

Zbawiciel pożegnał proboszcza
Po 23 latach pracy w parafii Najświętszego Zbawiciela w Pleszewie z funkcji proboszcza, ze względów zdrowotnych, zrezygnował ks. kanonik Krzysztof Grobelny. Pozostanie w parafii jako rezydent. Podczas pożegnania prosił parafian o modlitwę.

Red Smoke Festival
Trzy dni trwał w Pleszewie Red Smoke Festiwal . Do miasta zjechali muzycy oraz fani stonerowej muzyki nie tylko z Polski ale też z Włoch, Austrii, Szwecji, Niemiec, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Festiwal 5 lat temu wymyślili i po raz pierwszy zorganizowali pleszewianie Łukasz Jankowski i Jędrzej Wawrzyniak – liderzy zespołu Red Scalp.

Przemeblowywanie miasta
Ruszyło wielkie przemeblowywanie Pleszewa. Na dawny dworzec przenosi się nie tylko biblioteka ale też dom kultury. Jesienią 2018 roku Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Pleszew przeniesie się do nowej siedziby, która powstaje w budynku dawnego dworca kolejowego. Pawilon po bibliotece zajmie Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej.

Pora na seniora
W Pleszewie powstaje Senioralne Centrum Wolontariatu , którego celem jest aktywizowanie osób starszych. Zostałam ambasadorką projektu.  Ale pomysł wyszedł od Lucyny Roszak – prezes Fundacji Animacja, która prowadzi Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich.

Sierpień
Kuropatwy poszły w las
1156 kuropatw, wyhodowanych w gospodarstwie hodowlanym w województwie świętokrzyskim, wypuszczono  na pola i łąki w powiecie pleszewskim.Teraz myśliwi muszą zadbać o to, żeby drobnego ptaka nie wytropił lis ani nie wypatrzyło sokole oko większego drapieżnika.

Wiadomo, co po kolei
Ponad 5 300 000 złotych będzie kosztować kolejny etap zagospodarowania terenów pokolejowych w Pleszewie. Inwestycję rozłożono na trzy lata. W 2020 roku dwunastoletnie działania na dawnej stacji kolejowej, przejętej przez miasto od PKP, będą zakończone.

Pieśni polskie zaśpiewali razem
W kościele Matki Boskiej Częstochowskiej w Pleszewie  pieśni polskie zaśpiewano razem. Pleszewski koncert był jednym z czterech koncertów Pieśni polskie zaśpiewajmy razem zorganizowanych w ramach projektu i pomysłu fundacji „Inicjatywa dla Opatówka”. Koncerty wpisują się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości.Plac Powstańców Wielkopolskich prawie gotowy
Na 3 września zaplanowano otwarcie Placu Powstańców Wielkopolskich, którego rewitalizacja rozpoczęła się wiosną 2017 roku. Fotoreportaż z ostatnich dni przed otwarciemTUTAJ

Wrzesień
Dom Chłopaków otwarty i obtańczony
3 września, po 22 miesiącach od rozpoczęcia budowy, otwarto, poświęcono i obtańczono Dom Chłopaków w Broniszewicach. Siostry Dominikanki dziękowały wszystkim, którzy dołożyli swoje cegiełki do tego przedsięwzięcia, które swoim zasięgiem i rozmachem zadziwiło i zachwyciło. Chwytając się różnych sposobów, zakonnice zebrały 7 000 000 zł i zbudowały dom dla 56 chłopaków. Fotoreportaż z imprezy TUTAJ.

Nowa dyrektor, nowe pomysły
6 września Justyna Zawieja – związana z Centrum Wolontariatu w Pleszewie i z Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich, została nowym dyrektorem Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pleszewie. Szczegóły TUTAJ

Kto będzie burmistrzem?
Ruszyła kampania wyborcza. O urząd burmistrza Pleszewa zamierzają powalczyć cztery osoby z czterech komitetów wyborczych: Arkadiusz Ptak, Eryk Kowcuń, Grzegorz Jenerowicz, Łukasz Marciniak.

Ballada o żubrach Artura Andrusa
W wypełnionej do ostatniego miejsca sali Domu Parafialnego Artur Andrus zaśpiewał skomponowaną „na gorąco” piosenkę o Pleszewie i Gołuchowie. Hitem przeboju okazały się dwa małe żubrzątka, dla których OKL w Gołuchowie szukał imion. Tekst z prawykonaniem Tutaj

Dla noworodków od WOŚP
21 września do Pleszewskiego Centrum Medycznego – na oddział noworodków dotarł sprzęt od Wielkiej Orkiestry świątecznej Pomocy. Jest to  wielofunkcyjny sprzęt do resuscytacji noworodków po urodzeniu, połączony z wagą, kardiomonitorem i promiennikiem. Zapewnia m.in. wentylację oddechową. Kosztował 118 000 złotych. W piątek miał dojechać aparat do mierzenia poziomu bilirubiny u noworodków wart 20 000 zł. Szczegóły: Tutaj

Październik
Budżet Obywatelski rozdzielony
Pleszewianie wybrali zadania do realizacji w ramach Budżetu Obywatelskiego na rok 2019. Głosów ważnych oddano 4897. Najwięcej – 2331 głosów –  na rehabilitację seniorów i osób potrzebujących, 1931 głosów oddano na zakup profesjonalnego nagłośnienia i instrumenty dla Scholi Lenartowickiej i zespołu Sound of Heaven. Szczegóły:Tutaj

Odeszła Dorota Czaplicka
28 września dotarła do pleszewian smutna wiadomość o śmierci Doroty Czaplickiej, wicestarosty Powiatu Pleszewskiego dwóch kadencji, wicedyrektorki Zespołu Szkół Technicznych na Zielonej i dyrektorki Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica, którego była absolwentką. Na cmentarz przy ul. Piaski odprowadzili ją bliscy, znajomi, koledzy z  wszystkich firm, w których pracowała, uczniowie. Zmarłą wspominają byli uczniowie TUTAJ

Famot rozbudowany
9 października zakończył się pierwszy etap rozbudowy pleszewskiego FAMOTU, który należy do największych producentów obrabiarek w Polsce i Europie Środkowej. Rozbudowa FAMOTU kosztowała 60 000 000 euro. Na uroczystości wieńczącej pierwszy etap rozbudowy firmy, prezes Zarządu Zbigniew Nadstawski podkreślał, że wszystkie te pieniądze zostały wypracowane w Pleszewie.Firma zatrudnia 700 osób, w tym 200 inżynierów. I już planuje kolejne inwestycje. Szczegóły Tutaj

Przenosiny biblioteki
Październik  upłynął pod znakiem przenosin Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pleszew z siedziby przy ul. Słowackiego do nowej siedziby na dworcu kolejowym, gdzie cały czas trwały prace wykończeniowe. 9 października odbył się happening „Łańcuch pomocnych dłoni”, podczas którego przenoszono książki metodą z rąk do rąk. Szczegóły TUTAJ

Oddział Muzeum Ziemiaństwa w Winnej Górze
W środę, 10 października, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy otworzyło  swój oddział w Winnej Górze koło Środy Wlkp. W czerwcu  Samorząd Województwa Wielkopolskiego nabył pałac w Winnej Górze z zamiarem stworzenia w nim miejsca upamiętniającego gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, który będzie postacią wiodącą w placówce. Szczegóły:Tutaj

Pleszew ma pomnik powstańca
15 października w Pleszewie na Rynku odsłonięto pomnik Powstania Wielkopolskiego. Wygląda tak, jak gdyby stał tu od dawna. Wpisuje się w krajobraz rynku, przez który przechodzą pleszewianie. Ojciec powstaniec – żegnający małego syna, zdaje się być jednym z mieszkańców miasta. Tylko strój jednego i drugiego, przypomina, że to scena sprzed 100 lat.Szczegóły uroczystości

Biblioteka na dworcu otwarta
18 października otwierano uroczyście Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Pleszew na dworcu. Było to ostatnie przedsięwzięcie w mieście prowadzone przez burmistrza Mariana Adamka. Imprezy związane z otwarciem książnicy na nowym miejscu trwały przez cały weekend. Szczegóły

Zmiana warty w ratuszu
Arkadiusz Ptak został w I turze wybrany na nowego Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Atrybuty władzy przekazał mu wobec nowo wybranej Rady Miejskiej Marian Adamek.TUTAJ  Rozmowa z burmistrzem Arkadiuszem Ptakiem o planach na 5 – letnią kadencję Tutaj

W gminach bez zmian
We wszystkich gminach powiatu pleszewskiego dotychczasowi włodarze pokonali swoich konkurentów. W gminie Gołuchów wybory przegrał długoletni przewodniczący rady Jan Sobczak. Szczegóły

Nowa Rada Miejska – wygrani i przegrani
Pleszewianie wybrali 21 radnych miejskich. Nie ma wśród nich długoletniego Przewodniczącego Rady Miejskiej Olgierda Wajsnisa oraz byłego starosty Michała Karalusa, który startował z list nowego stowarzyszenia Pleszewianie. Lista radnych TUTAJ

Rada Powiatu z burmistrzem bez starosty
Na czele Rady Powiatu stanął Marian Adamek – przedstawiciel Towarzystwa Miłośników Ziemi Pleszewskiej, który zrezygnował z kandydowania na burmistrza. Funkcję starosty powierzono Maciejowi Wasielewskiemu popieranemu przez Polskie Stronnictwo Ludowe. Te dwa ugrupowania wsparte przez jednego radnego, który zmienił partię po wyborach w zamian za stanowisko wiceszefa rady, utworzyły koalicję rządzącą. Razem dla Pleszewa przeszło do opozycji. TUTAJ

Listopad
Nowatorska operacja w pleszewskim szpitalu
W Pleszewskim Centrum Medycznym wykonano pierwszą w Polsce rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem implantu z siatki biologicznej. W USA to standard.Dokonał tego zespół chirurgów pleszewskich pod kierunkiem opiekuna merytorycznego i konsultanta – prof. Dawida Murawy z Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Szczegóły

100 – lecie z Hanną Suchocką
100 – lecie odzyskania niepodległości pleszewianie świętowali z Hanną Suchocką. Na budynku Starostwa Powiatowego w Pleszewie odsłonięto okolicznościową tablicę. W auli pleszewskiego liceum odbyła się sesja poświęcona 20 – leciu reaktywowania Powiatu Pleszewskiego. Hannie Suchockiej wręczono statuetkę  Szenica. Szczegóły uroczystości

Nowa Parkowa w Lenartowicach
Ulica Parkowa w Lenartowicach gotowa. Prowadzi od krajowej „12” do centrum jednej z największych podpleszewskich miejscowości, gdzie łączy się z drogą powiatową. Droga ma 1750 metrów długości. Kosztowała ponad 5 200 000 złotych. Szczegóły

Grudzień
Pani wiceburmistrz
Izabela Świątek – menadżerka oświaty – zastępca dyrektora Zespołu Szkół Publicznych nr 2 w Pleszewie od 1 grudnia została  jednym z zastępców burmistrza Miasta i Gminy Pleszew. Do tej pory w historii Pleszewa, nie było kobiety na tym  stanowisku. Zajmie się sprawami oświaty i opieki społecznej. Rozmowa z Izabelą Świątek Tutaj

Sala Koncertowa otwarta
14 grudnia została otwarta Sala Koncertowa przy Państwowej Szkole  Muzycznej 1 st. im. Wojciecha Kilara w Pleszewie. Koszt inwestycji z wyposażeniem w instrumenty przekroczył 10 000 000 złotych. Na otwarciu, na nowych instrumentach zagrali artyści. Zaśpiewała absolwentka szkoły Paulla.Szczegóły tutaj

Pleszew wolontariuszy
18 grudnia w sali kina „Hel” spotkali się pleszewscy wolontariusze, koordynatorzy, współpracownicy. Były dyplomy, nagrody, ciepłe słowa ze strony władz  miasta i powiatu oraz radość samych zainteresowanych czyli wolontariuszy. w 2018 roku zarówno młodzi jak i starsi wolontariusze przepracowali razem 2009 godzin.Szczegóły TUTAJ

Spór o MOW
Władze powiatu pleszewskiego mają problem z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym, który od 2011 roku znajduje się w budynkach Zespołu Szkół Przyrodniczo – Politechnicznych w Marszewie. Dyrekcja szkoły zawiadomiła, że nie przedłuży dzierżawy pomieszczeń w których mieszkają podopieczni MOW. Od stycznia tego roku prowadzenie szkoły w Marszewie starosta oddał ministrowi rolnictwa.  Szczegóły

Segregowanie i smog – pleszewskie plagi
Nowy burmistrz zapowiada walkę o czyste powietrze i segregowanie odpadów w mieście i gminie. Miasto przewiduje akcję edukowania pleszewian w zakresie selektywnej zbiórki odpadów. Szczegóły Zamierza też wynająć drona Szczegóły, który będzie monitorować dymy wydobywające się z kominów. Przewiduje zwiększenie liczby strażników miejskich, którzy będą sprawdzać, pouczać i karać.

100 – lecie wybuchu powstania
Pleszewianie upamiętnili 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, w którym uczestniczyli ich przodkowie TUTAJ. Zapalono na zbiorowej mogile 100 zniczy, wystrzelono 100 biało – czerwonych rac, były modlitwy w kościele, bieg oraz kwiaty pod pomnikiem powstańca.Tutaj szczegóły

Owieczki skradzione… i oddane
27 grudnia złodzieje wykradli z Szopki Betlejemskiej w Brudzewku dwie owieczki.Szczegóły. Dzięki rozpowszechnieniu tego skandalicznego zdarzenia na blogu oraz w radiu Centrum Kalisz, po dwóch dniach owieczki się znalazły. Szczegóły TUTAJ.

I to jest optymistyczna wiadomość, która sprawia, że chce mi się  nadal żyć aktywnie problemami miasta Pleszewa i powiatu pleszewskiego.

Infografika: Emilia Golińska


Info Pleszew - Irena Kuczyńska - logo


© 2022 – Info Pleszew – Irena Kuczyńska